Vakum Tüplü Su Isıtıcıları
 • Kışın dahi verimi yüksektir. Sıcak su ihtiyacınızı karşılamaya devam eder. İki cam tüp arası vakum edildiği için ısının soğuk havaya geçmesi engellenmiştir. Bu özelliginden dolayı kış aylarında da verimi yüksektir.
 • Her mevsim verimi yüksektir. %93 oranında güneş ışınlarını emen özel kaplamalı yüzeye sahiptir.Ayrıca yuvarlak tüpler günün her saati ışınları dik olarak alır.
 • Ömrü uzundur.-30°C de dahi çalışır. Antifriz gerektirmeyen yapıya sahiptir.
 • Su ile temas eden bölümler 304 kalite paslanmaz krom-nikel malzemeden yapılmıştır.
 • Sıcak su kazanının izolasyonu 6 cm kalınlığındaki poliüretan ile sağlanır.
 • Depo ve tüpler ile estetik bir görüntüye sahiptir.
 • Montaj kolaydır.
 
 24 tüplü30 tüplü
 200 litreliktir. (4 veya 5 kişilik nüfusa sahip aileler için uygundur)250 litreliktir. (6-7 kişilik nüfusa sahip daha kalabalık aileler için uygundur)
 

Vakum Tüplerinin Özellikleri

İç içe geçmiş iki adet cam tüp şeklindedir. İç tüpün dış yüzeyi güneş ışınlarını çok yüksek oranda emen sellektif bir kaplama ile kaplıdır. Dış tüpten içeri giren ışınlar selektif yüzey vasıtası ile %93 oranında emilmekte ancak %7 oranında dışarıya yansıtmaktadır. İki cam tüp arasındaki boşluk ise selektif yüzey üzerinde biriken   ısı enerjisinin, taşınım yoluyla dışarı kaçmasını da engellemektedir (Kullandığımız termoslarda olduğu gibi). Bu sayede ısı kaybı minimum düzeye inmektedir. Bu durum kış aylarında sistemin verimini çok yükseltmektedir. Ayrıca vakum tüplerinin yuvarlak oluşu, gün boyunca güneş ışınlarının daima dik olarak alınmasını da sağlamakta, Solar Sistemin verimine katkı sağlamaktadır. Standart ve uzun olarak iki ayrı tipi vardır. Vakum tüpler 25mm çapındaki doluya dayanıklıdır. Tüplerin değiştirilmesi çok kolaydır.

 

Uzunluk1500 mm - 1800 mm
Dış Tüp Çapı47 mm
İç Tüp Çapı37 mm
Cam Kalınlığı1.6 mm
Isıl Genleşme3.3x10-6Co
MalzemeBorisilikat Cam 3.3
Yüzey KaplamaAL-N/AL sellektif
Işık Apsorp Etme%93 Ortalama 40 kcal/h
Yansıma Oranı%7 (100Co)
VakumP<0.0005 Pa
Boş Tüp Sıcaklık>200Co
Isı Kayıp Katsayısı<0.8 W/ (m2Co)
Tüp Ömrü> 15 yıl
Garanti Süresi2 yıl

 

Herbir vakum tüpü, iç içe geçmiş 2 cam tüpten oluşur. Bu tüpler oldukça güçlü ve saydam camdan yapılır. Ayrıca dıştaki bu cam tüp 25 mm. çapındaki doluya bile dayanabilecek mukavemettedir. İçteki tüp, özel bir seçici yüzeyle kaplanmıştır. Bu seçici yüzey sayesinde, tüpe gelen güneş ışınlarının %93’ü mükemmel bir şekilde emilip ısıya çevrilmekte ve güneş ışını yansıması minimuma (%7) indirilmektedir. İç içe geçmiş bu iki tüpün arasındaki hava vakumlanmıştır. Bu yüzden suyu taşıyan içteki tüpün iletimle ve taşınımla ısı kaybı minimum dereceye indirilmiştir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Suyun doğal devir-daim Sisteminin çalışması için ilave bir güç kaynağına gerek yoktur. Havası alınmış tüp içersindeki soğuk ve sıcak suyun doğal döngü özelliği ile tüpün içerisindeki ısınan suyun yoğunluğu azalacağından üstte bulunan sıcak su tankına doğru hareket edecektir. Sıcak su tankındaki suyun yoğunluğu daha fazla olacağından aşağıya giderek yukarı gelen sıcak su ile yer değiştirecektir. Böylece doğal devir-daim sağlanır ve tankın içersindeki su ısıtılarak depolanır.

 • Dış tüp darbelere dayanıklı bir malzeme olan borosilikattan yapılmıştır. 25 mm çapındaki doluya ayanıklıdır. İç tüpte ayı malzemeden üretilmiş, ancak özel bir selektif yüzey (Al-N/Al) ile kaplanmıştır. Bu çok özel kaplama sayesinde güneş ışınları %93 e yakın verimle emilerek suya iletilmektedir.
 • İçteki depo, 304 paslanmaz çelikten yapılmıştır.
 • İzolasyon malzemesi poliüretan köpüktür.
 • Sızıntı koruyucusunun malzemesi silika-jeldir, uzun ömürlüdür..
 • Sistemlere isteğe bağlı elektrikli ısıtıcı (rezistans) takviyesi sağlanabilir.

Vakum Tüplü kollektörlerin düz kollektörlere göre avantajları

İki tüp arasında vakum olduğundan iletimle ve taşınımla ısı kaybı ihmal edilecek mertebededir. Soğuk, yağmurlu, karlı ve rüzgarlı havaların tüp içindeki ısıyı alması vakum sayesinde önlenmiştir. Vakum özelliğinden dolayı sistem tüm yıl boyunca kullanılabilmektedir. Eski model kolektörlerde vakum olmaması nedeniyle soğuk havalarda ısı kaybı çok yüksektir. Bu da verimi oldukça düşürmekte ve tüm yıl boyunca kullanılmasını engellemektedir. Vakum tüplü güneş kolektörlerine antifriz koymaya gerek yoktur. Sistem -18°C sıcaklıkta ve açık bulutlu havalarda bile sıcak su üretmektedir.

Eski model kollektörlerde soğuk havalarda suyun donma tehlikesine karşı ilave antifriz koymak gerekmektedir. Buna rağmen 0°C nin altında ki sıcaklıklarda bu sistemler verimli çalışmamaktadırlar.  Eski model günes enerjilerinde kullanılan malzemelerden dolayı zamanla paslanma kireçlenme, tıkanma problemleri de olmaktadır.

Vakumlu sistemlerde, sıcak su tankında ısı iletim katsayısı çok düşük olan 60 mm kalınlıgında poliüretan kullanılmaktadır. Bu sayede soguk havalarda tanktaki sıcak su uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Eski model güneş enerjisi sistemlerinin kazanlarında genellikle cam yünü kullanılmaktadır. Bunların ısıyı tutma özellikleri poliüretana göre çok daha düşüktür. Silindir şeklindeki vakum tüplerimiz; güneş ısınlarını tüm gün boyunca dik olarak almakta ve özel kaplaması sayesinde yansıma minimuma indirilmektedir. Bu sayede su sıcaklıgı yaz şartlarında 95°C ye kadar, kış şartlarında ise 55°C ye kadar çıkmaktadır. Eski model güneş enerjileri sadece gün ortasında güneş ışınlarını dik almaktadır. Cam panel kollektörlü sistemlerde sıcaklık daha düşük seviyelerde kalmaktadır.